تبلیغات
روستای شکرلو - Shokorlu - خبر
 
 


<-BlogDescription->
 
 
خبر
نکاتی چند درباره درآمد و هزینه‌های دولت؛
در حالی که چندی پیش خبرهایی در خصوص هزینه 7 میلیارد تومانی تغییرات و بازسازی های اساسی در ساختمان سفید نهاد ریاست جمهوری منتشر شده بود، تاکنون هیچ یک از مسئولان دولتی توضیحی در این باره ارائه نکرده اند. از سوی دیگر شنیده می شود 6 وزیر در کابینه یازدهم دارایی هایشان بالای هزار میلیارد است که همه این افراد از سال های گذشته دارای مناصب مختلفی در کشور بودند.
سرویس سیاسی «فردا»- قیمت بنزین سرانجام پس از کش و قوس های فراوان افزایش یافت و دولت افزایش قیمت ها را به تعطیلی آخر هفته گذشته موکول کرد تا ماجرای افزایش قیمت بنزین خیلی بی سر و صدا و به صورت یکباره انجام گیرد. اینک مردم باید برای خرید هر لیتر بنزین 300 تومان اضافه تر پرداخت کنند و این مساله شامل بنزین آزاد نیز می شود. 
 
اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها و گران‌تر بودن قیمت بنزین در کشورهای همسایه و قاچاق سوخت به این کشورها از جمله مواردی است که دولت را بر آن داشته است که به قیمت بنزین بیفزاید. اما این افزایش قیمت بنزین در کنار روند تهدید آمیزی که دولتی ها بر سر ماجرای ثبت نام و یا انصراف از دریافت یارانه ها در پیش گرفتند در ماه ها اخیر سبب شده تا میزان نارضایتی نسبت به عملکرد دولت افزایش یابد، چراکه افزایش قیمت بنزین با توجه به تاثیراتی که در بازار ایجاد می کند برای مردم از اهمیت بسزایی برخوردار است و در این روند کنترل بازار بویژه اثرات روانی افزایش قیمت بنزین از نکاتی است که باید منتظر ماند ودید که دولت برای انجام آن برنامه و جدیت خاصی انجام می دهد؟ 

از بنزین 4 رقمی تا دارایی های هزار میلیاردی! 
 
این افزایش قیمت بنزین اما در شرایطی صورت پذیرفت که طی روزهای اخیر مسائل مختلفی در خصوص میزان دارایی های برخی وزرای دولت یازدهم به گوش می رسد. در این خصوص الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه چند وزیر دولت بین 800 میلیارد تا هزار میلیارد تومان ثروت دارند، گفت: ساختار اقتصاد ایران رانتی بوده و به منابع پرسود و کم هزینه نفتی وابسته است. 


 
در این خصوص شنیده می شود 6 وزیر در کابینه یازدهم دارایی هایشان بالای هزار میلیارد است که همه این افراد از سال های گذشته دارای مناصب مختلفی در کشور بودند. وزیر صنعت، معدن و تجارت دارد که بر اساس آن دارایی های این وزیر 68 ساله بیش از 950 میلیارد تومان است و ۴ شرکت ثبت‌شده خارجی به نام او نیز ثبت شده است. همچنین نعمت زاده رکورددار عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی است. که سهام او در هر یک از شرکت ها منتشر شده است. 
 
البته دارایی 1000 میلیاردی هاشمی وزیر بهداشت و درمان دولت یازدهم، یکی از مسائل حاشیه ساز دولت یازدهم بوده است.  هر چند که از همان ابتدا و طی جلسه رای اعتماد به وزیر بهداشت زمزمه های دارایی های وی بلند شد. با توجه به این موارد، سوالی که در ذهن افکار عمومی نقش می بندد این است که آیا وزرایی که جزء سرمایه داران کشور محسوب می شوند می توانند درد مردم محروم جامعه که افراد زیادی در کشور هستند را بفهمند؟ 
 
این مسئله در شرایطی است که بر اساس اصل 142 قانون اساسی به صراحت بر لزوم دقت بر اموال مسئولین ارشد نظام جمهوری اسلامی «قبل و بعد از دوره خدمتگزاری» تاکید کرده است. بر اساس این اصل دارایی رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط قوه قضاییه رسیدگی می شود که بر خلاف حق افزایش نیافته باشد. 
 
سکوت دولت در مورد ماجرای استخر و سونای ریاست جمهوری  

 
در حالی که چندی پیش خبرهایی در خصوص هزینه 7 میلیارد تومانی تغییرات و بازسازی های اساسی در ساختمان سفید نهاد ریاست جمهوری منتشر شده بود، تاکنون هیچ یک از مسئولان دولتی توضیحی در این باره ارائه نکرده اند. در حالی که چندی پیش خبرهایی در خصوص هزینه 7 میلیارد تومانی تغییرات و بازسازی های اساسی در ساختمان سفید نهاد ریاست جمهوری منتشر شده بود، تاکنون هیچ یک از مسئولین دولتی پاسخی در این رابطه ارائه نکرده اند. به نظر می رسد سکوت دولت تدبیر و امید در این رابطه به دلیل عادی بودن این هزینه برای دولت است.  
 
بنابراین به نظر می رسد از یک سو در حالی که دولت تبلیغات گسترده ای برای انصراف مردم از یارانه ها انجام داد و در این زمینه حتی کار به تهدید مردم نیز رسید و از طرف دیگر بنزین نیز بالاخره 4 رقمی شد، اما گویا این تغییر و تحولات در کشور برای عده ای بی تاثیر و کم اهمیت بوده که هنوز شاهد هزینه های کلان در دولت هستیم. 

::
نویسنده : عزیز صداقت
تاریخ : دوشنبه 8 اردیبهشت 1393